Klíčové trezorové zámky

Standardně bývají trezory osazeny motýlkovým trezorovým zámkem na klíč. U trezoru jsou vždy dva klíče ke každému zámku (za příplatek je možné dodat více klíčů). Trezory, u kterých vyžadujete vyšší bezpečnostní třídu mohou být osazeny větším početem trezorových zámků. U většiny trezorů je možné za příplatek trezor osadit místo trezorovým zámkem na klíč mechanickým kombinačním zámkem nebo elektronickým trezorovým zámkem.

Trezorové zámky jsou klasifikovány do několika bezpečnostních tříd A, B, C, a nejvyšší D. Pro speciální trezory existují bezpečnostní třídy XII a XIII.

Bezpečností třídy zámků určují, jak je zámek bezpečný, tzn. kolik času, nástrojů a techniky je třeba pro jeho otevření. Trezorové zámky ve stejné třídě jsou stejně bezpečné, nezáleží tedy zda se jedná o zámek na klíč, mechanický kombinační zámek nebo elektronický zámek.

Trezorové klíče

Mějte na paměti, že klíče od trezoru jsou stejně důležité jako jeho obsah. Trezorové klíče se nesmí dostat do cizích rukou, kdy by mohlo dojít ke zneužití, ať již přímo otevřením trezoru nebo případně výrobou duplikátu klíče. Z tohoto důvodu chraňte klíče před zneužitím. Doporučujeme nenechávat klíč od trezoru ve stejné místnosti, kde je trezor a nenchávat záložní druhý klíč schovaný v trezoru, kde je v případě ztráty hlavního klíče nedostupný.

Hlavní zásady používání trezorových klíčů a zámků:

  • Během vsouvání a vyndávání klíče z trezorového zámku nikdy nepoužívejte násilí. Klíč musí jít zasunout i vyndat ze zámku lehce. Běžnou chybou je vkládání klíče obráceně – klíč má většinou různě vysoké zoubky ze dvou stran, ale lze jej vložit pouze jedním směrem.
  • Pokud klíč upadne na zem, může dojít k jeho poškození (ohnutí nebo ulomení zubu). Klíč s ulomeným nebo nalomeným zubem se nesmí dále používat a neopravuje se.
  • Velké množství klíčových trezorových zámků má pojistku a v odemčeném stavu nelze klíč ze zámku vytáhnout, což zabraňuje náhodnému zabouchnutí klíčů uvnitř trezoru při zavírání.
  • Trezorové zámky se nemažou, jejich konstrukce bývá řešena bez potřeby je promazávat. Do zámku nevstřikujte žádný olej nebo mazivo, takové zásahy jsou spíše kontraproduktivní – na mastnotu se lepí prach.
  • Pokud se učíte trezor ovládat, provádějte to vždy na otevřených dveřích trezoru.
  • Případné závady řešte okamžitě, nečekejte až trezor nejde úplně otevřít, to už bývá pozdě a trezor se pak musí odvrtat!

 

Mechanické kombinační trezorové zámky

Hlavní výhodou, proč jsou mechanické kombinační vyhledávané je kromě ceny to, že nemusíte s sebou nosit klíče, které u trezorů bývají někdy dlouhé a neskladné. Místo klíče si pamatujete tři nebo čtyři dvoučíslí, která se následně zadávají na otočné růžici.

Používání kombinačního zámku je snadné a otevření trezoru nezabere o mnoho více času než otočení klíčem. Při předání trezoru zaškolíme obsluhu, předáme návod k obsluze a zároveň provádíme servis po celé ČR.

Tříkotoučové kombinační zámky

Jsou standardní pro všechny trezory, je to nejběžnější a nejrozšířenější typ. Při otevírání se zadává trojice dvojčíslí – návod jak otevřít mechanický kombinační zámek 3-číselný.

Čtyřkotoučové kombinační zámky

Nejsou tak časté a spíše se s nimi setkáte u vyšších tříd zámků. U těchto kombinačních zámků se musí zadávat čtyři dvoučíslí, což je tedy o něco zdlouhavější, ale také bezpečnější. K těmto zámkům je také jiná přestavovací klička, která je delší – návod jak otevřít mechanický kombinační zámek 4-číselný.

Speciální kombinační zámky

Existuje mnoho variant kombinačních zámků. Někteří výrobci mají vlastní systém kombinačních zámků.

Elektronické zámky

Pokud si u naší firmy budete objednávat trezor s elektronickým zámkem, rádi Vám pomůžeme s výběrem toho správného trezorového zámku, který Vám namontujeme společně s klávesnicí. Můžete si vybrat z velkého množství elektronických trezorových zámků, klávesnic, tříd bezpečnosti a dalších parametrů. Pokud plánujete pojistit trezor u pojišťovny je dobré zjistit od dané pojišťovny jaká bezpečnostní třída trezoru a trezorového zámku je pro daný trezor vyžadována. Zámky nevyrábíme, ale spolupracujeme se světovými výrobci zámků a jsme přímo u nich proškoleni.

Elektronické trezorové zámky se skládají z klávesnice, která je umístěná na dveřích zámku na níž se zadává kód k otevření trezoru a jednoho či více zánků zamontovaných ve dveřích trezoru ovládaných z klávesnice.

Elektronické zámky jsou pohodlné z několika důvodů – nemusíte mít u sebe klíč, který se může poškodit, rovněž zadávání kódu je jednodušší než navolení kódu pomocí mechanického kombinačního zámku – stačí si zvolit a pamatovat několika číselný kód (zpravidla 6 nebo 8 čísel). Většina elektronických trezorových zámků je napájena z baterií – 9V baterie nebo několik tužkových baterií. Životnost baterií je 1-2 roky dle četnosti používání a otevírání trezoru.

Kód elektronického trezorového zámku si zvolíte sami a existuje okolo jednoho miliónu různých kombinací. Nastavování vlastností zámku a kód uživatele je v drtivé většině případů možno zadávat přímo z klávesnice zámku a není k tomu potřeba vlastnit jakýkoliv programátor (existují samozřejmě i zámky, které toto vyžadují a pokud si takový u nás takový objednáte, rádi Vám s jeho nastavením pomůžeme).
V případě zadání špatného kódu (nebo několika po sobě – většinou máte 3 pokusy) se zámek na určitý čas zablokuje. Dále je běžné nastavit časové zpoždění, kdy zámek po zadání správného kódu čeká daný čas než trezor odemkne.
Většina elektronických zámků má stejné montážní otvory jako zámky mechanické nebo klíčové a proto je lze snadno zaměnit a namontovat místo klíčového nebo kombinačního zámku.

Kontaktujte nás ...

+420 602 203 758

Zavolejte nám nebo využijte tento kontaktní formulář a napište nám svůj dotaz. Rádi Vám odpovíme v co nejbližším termínu.

    KŘESTNÍ JMÉNO *

    PŘÍJMENÍ *

    VÁŠ EMAIL *

    VÁŠ TELEFON

    PŘEDMĚT ZPRÁVY

    MĚSTO - OBLAST

    VÁŠ VZKAZ / DOTAZ:

    Odesláním této zprávy potvrzuji, že uvedené informace a kontaktní údaje jsou pravdivé a souhlasím s tím, aby mě společnost YNOT technologies s.r.o. kontaktovala zpět.