ynot-hotel-trezor-elektronickyTrezor nebo také sejf je běžným vybavením hotelových recepcí a pokojů, kam si hosté odkládají cestovní doklady, šperky, cennosti nebo hotovost. Než vybavíte svůj hotel trezory, měli byste znát rozdíl mezi certifikovanými a necertifikovanými trezory, typy zámků a v neposlední řadě byste měli vědět, že koupí levnějšího trezoru v konečném důsledku opravdu neušetříte.

Trezor musí v první řadě odolat odcizení jako takovému. Proto je zevnitř trezoru vždy několik kotvicích šroubů, které připevní trezor k nábytku, stěnám či podlaze. Musí zároveň odolat nežádoucímu násilnému otevření, ale i elektronickému útoku, např. pokusy o překódování kódu zámku. U všech variant zámků je možné otevřít trezor záložním klíčem nebo generálním kódem, kterým disponuje pracovník recepce. Toto opatření je nezbytné, pokud host svůj kód zapomene anebo trezor zůstane z nějakého důvodu uzavřený.

ynot-hotel-trezor-otevrenyHotelové trezory se vyrábí z kovových dvouplášťových plátů, mezi které je vložen nehořlavý materiál, například čedičová vata, která ochrání cennosti uvnitř trezoru před případným požárem. Trezor je v hotelovém pokoji ukotvený do vestavěného nábytku, kde se zevnitř přišroubuje (někdy i přes nábytek do zdi) a tím je znemožněno jeho odcizení. Další důležitou funkcí je, aby čtečka či PIN klávesnice měla paměť pro posledních několik desítek otevření. V případě, že pak dojde k odcizení obsahu, slouží tato paměť jako důkaz, kdo trezor a v jaký čas otevřel.

Druhy zámků pro trezory

Zámky u hotelových trezorů bývají většinou elektronické, přičemž existuje několik variant:

  • elektronický zámek ovládaný pomocí číselné kombinace
  • elektronický zámek ovládaný pomocí otisku prstu
  • elektronický zámek ovládaný pomocí čipové karty (možnost propojení s čipovým systémem vstupu do jednotlivých místností hotelu)

ynot-certifikovane-trezory-2Kvalitní trezory, které akceptují pojišťovny, musí být certifikované podle odolnosti proti napadení (norma ČSN EN 1143-1) a dále odolnosti proti ohni (norma ČSN EN 1047-1). Splní-li trezor podmínky certifikace, je poté zařazen do příslušné bezpečnostní třídy nebo třídy ohnivzdornosti. Pokud tedy uvažuji o koupi kvalitního trezoru, je třeba si vybírat z certifikovaných trezorů. Zároveň je třeba si ale uvědomit, že hotelové trezory umístěné v hotelových pokojích tyto certifikace většinou nemají. Zde je většinou jediným kritériem nízká cena trezoru. Skutečné (certifikované) trezory jsou ale vždy dražší než hotelové trezory. Cena hotelových trezorů se pohybuje řádově v částkách od 1000 do 6000 Kč bez DPH. Cena certifikovaných trezorů je většinou v řádech desetitisíců Kč.

Host, který necertifikovaný trezor používá, by měl být seznámen se skutečností, že cenné věci by neměl dávat do hotelového trezoru na pokoji, ale měl by je uschovat v certifikovaném trezoru na recepci. Hotelové trezory na pokojích jsou určené spíše k tomu, aby zabezpečily drobnosti před ne-nechavými zaměstnanci, ale skutečnou ochranu nemůžou poskytnout. Oproti tomu v recepci hotelu by měl být umístěn certifikovaný trezor. Do hotelů se nejčastěji dodávají trezory ve II. a III. třídě, které jsou v některých případech i s testovanou ohnivzdorností.

ynot-necertifikovane-trezory-1Pravidlo – čím větší trezor, tím bytelnější a tím bezpečnější – neplatí! Kouzlo spočívá v srdci trezoru, tedy v ochranných mechanismech, certifikovaných zámcích a skladbě stěn trezoru. Pro zájemce o trezor je proto nezbytný certifikát, který tak usnadní výběr trezoru podle toho, jakou částku chce chránit. Zájemce si u certifikovaného trezoru pak může být jist, že si pořídil trezor v odpovídající bezpečnosti a kvalitě.

Kontaktujte nás ...

+420 602 203 758

Zavolejte nám nebo využijte tento kontaktní formulář a napište nám svůj dotaz. Rádi Vám odpovíme v co nejbližším termínu.

KŘESTNÍ JMÉNO *
PŘÍJMENÍ *
VÁŠ EMAIL *
VÁŠ TELEFON

PŘEDMĚT ZPRÁVY

VÁŠ VZKAZ / DOTAZ:

Odesláním této zprávy potvrzuji, že uvedené informace a kontaktní údaje jsou pravdivé a souhlasím s tím, aby mě společnost YNOT technologies s.r.o. kontaktovala zpět.