Před pořízením trezoru v určité bezpečnostní třídě je důležité mít dopředu jasno, co a v jakém objemu a hodnotě budeme chtít v trezoru uschovat. Dále doporučujeme konzultaci s pojišťovnou, jelikož každá pojišťovna může mít různé požadavky na bezpečnost trezoru, ale i na další zabezpečení (bezpečnostní dveře do trezorové místnosti, napojení na bezpečnostní službu, čidla pohybu, otřesová čidla, apod.).

Existuje několik norem, které se zabývají bezpečností trezorů. Povězme si alespoň o těch nejdůležitějších:

Norma EN 1143-1
Bezpečnostní třídy trezorů 0 až XIII

Trezory certifikované v bezpečnostní třídě EN 1143-1 již poskytují obvyklou úroveň odolnosti. Kromě skříňových trezorů jsou podle ní certifikovány též bankomaty, trezorové dveře a komorové trezory.

ynot-certifikovane-trezory-3Bezpečnostní třída 0

Orientační úložná částka v trezoru je přibližně do 50.000,- Kč. Trezory jsou tak ideální např. pro uložení denní tržby v menších provozovnách, či na uložení zbraní a dokumentů označených podle NBÚ jako “Důvěrné”. Jednou z podmínek pro udělení certifikátu je osazení alespoň jedním trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída I

Do této kategorie spadají převážně trezory pro domácnosti a menší podniky. Trezory certifikované v bezpečností třídě I jsou též označovány jako velmi lehké trezory, orientační úložná částka u nich činí 100.000,- až 300.000,- Kč (používají se například pro uložení rodinných cenností, peněz, denní tržby, zbraní a též tajných dokumentů (SS1 = 3 body). Jednou z podmínek je osazení alespoň jedním certifikovaným trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída II

ynot-certifikovane-trezory-2Sem patří především lehké trezory do většího podniku, do menšího zlatnictví, na cenné šperky doma. Orientační úložná částka je 300.000,- až 500.000,- Kč. Do trezorů patří vše, co je třeba dobře uschovat, např. dokumenty ve stupni utajení “Přísně tajné” podle NBÚ (SS1 = 4 body). Jednou z podmínek pro udělení certifikátu zůstává osazení alespoň jedním trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída III

Trezory ve střední kategorii – hodí se pro zákazníky, kteří potřebují bezpečně uložit cennosti v hodnotě 800.000,- až 1.600.000,- Kč (orientační úložná částka), či tržbu v řádu až několika miliónů Kč. Jednou z podmínek je již osazení alespoň jedním certifikovaným trezorovým zámkem třídy B.

Bezpečnostní třída IV

Těžké trezory – bývají určeny převážně pro finanční a bankovní instituce. Orientační úložná částka je zde 1.600.000,- až 2.300.000,- Kč a je zde vyžadováno osazení minimálně dvěma trezorovými zámky třídy B.

ynot-certifikovane-trezory-4Bezpečnostní třída V

Kupujícím trezorů s označením extra těžké jsou opět zpravidla finanční a bankovní instituce. Orientační úložná částka je zde 2.000.000,- až 4.500.000,- Kč a i zde je nutnost osazení alespoň dvěmi trezorovými zámky třídy B.

Bezpečnostní třídy VII-XIII

V těchto bezpečnostních třídách se již běžné trezory nevyskytují, norma zde určuje požadavky kladené na trezorové dveře a komorové trezory, které však mohou být certifikovány i pro nižší bezpečnostní třídy.

Norma EN 1047-1
Bezpečnostní třídy S60P, S120P, S60D, S120D, S60DIS a S120DIS

Tato norma se týká protipožárních trezorů, skříní a boxů. Určuje garantovanou ohnivzdornost datových skříní a vložných disketových schránek, kdy číslice znamená časovou odolnost skříně v minutách a koncové písmeno P odolnost pro dokumenty, resp. D odolnost pro datové nosiče (CD, flash disky, pevné disky), resp. DIS pro datové nosiče – diskety. Při přímém srovnání bude v případě požáru po 60 minutách v trezoru v bezpečnostní třídě S 60 P o něco vyšší teplota, než v trezoru v bezpečnostní třídě S 60 DIS, protože papír má vyšší bod vzplanutí na rozdíl od méně odolných disket, kde by při stejné teplotě již hrozila ztráta cenných dat.

Norma UL 72
UL Class 350, UL Class 150 a UL Class 125

Třída UL Class 350

Udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na papírové dokumenty. trezory

Ohnivzdorný trezor musí po 4 hodiny vydržet vnější teplotu 1093 °C při současném zachování maximální teploty 176 °C uvnitř skříně.

Třída UL Class 150

Udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na magnetické pásky. Ohnivzdorný trezor musí po 2 hodiny vydržet vnější teplotu 1093 °C při současném zachování maximální teploty 65 °C uvnitř skříně.

Třída UL Class 100

Udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na počítačové disky. Ohnivzdorný trezor musí po 2 hodiny vydržet vnější teplotu 1090 °C při současném zachování maximální teploty 52 °C uvnitř skříně.

Kontaktujte nás ...

+420 602 203 758

Zavolejte nám nebo využijte tento kontaktní formulář a napište nám svůj dotaz. Rádi Vám odpovíme v co nejbližším termínu.

KŘESTNÍ JMÉNO *
PŘÍJMENÍ *
VÁŠ EMAIL *
VÁŠ TELEFON

PŘEDMĚT ZPRÁVY

VÁŠ VZKAZ / DOTAZ:

Odesláním této zprávy potvrzuji, že uvedené informace a kontaktní údaje jsou pravdivé a souhlasím s tím, aby mě společnost YNOT technologies s.r.o. kontaktovala zpět.